o TWK - Towarzystwo Wędarskie KOŚCIELEC

  • facebook
  • wattsup
Przejdź do treści
Towarzystwo Wędkarskie

KOŚCIELEC

SpołecznośćZaangażowanie Pasja i Hobby

Organizacje społeczne, a taką jest nasze  Towarzystwo, to przde wszystkim ludzie,. To dzięki naszym członkom, ich pracy, ich zaangazowaniu możemy realizować swoje dzaiłania i osiągać  kolejne cele. Stowarzyszenie to ludzie, których łączą wspólne wartości,  wspólne zamiłowania, podobne spojrzenie na otaczający nas świat. Obecnie (stan na koniec 2021 roku) nasze stowarzyszenie zrzesza 52 członków i mimo małego akwenu jakoś udaje nam się wszystkich pogodzić. Liczymy na to, że w przyszłości będzie nas jeszcze więcej, może niewiele, ale więcej ... Dlatego drogi Czytelniku możesz czuć się zaproszony w nasze skromne progi. Po co masz czekać do przyszłego roku, skoro wszystkie  drogi prowadzą na Kościelec ;-)
Swoim członkom oferujemy niewielki, ale atrakcyjny, dobrze utrzymany i przede wszystkim zarybiony zbiornik wodny, na którym możliwy jest połów ryb w zasadzie dowolną techniką wędkarską. Nie prowadzimy działalności gospodarczej, nie jesteśmy łowiskiem komercyjnym, nie prowadzimy zatem sprzedaży jednodniowych zezwoleń. Zrzeszamy wędkarzy, którzy są zainteresowani współtworzeniem przyszłości tego stowarzyszenia, a nie wyłącznie korzystaniem z jego bogactwa, które jest wyniekiem 25 lat rozsądnego gospodarowania i ciężkiej pracy u podstaw. Dla wędkarzy,  którzy poszukują w wędkarstwie "taniego mięsa" i rozrywki, ul. Szpitalna  78, w Chrzanowie to nie jest najlepszy adres. Taniej jest w markecie  ...
Na  akwenie, którym gospodarujemy mamy stosunkowo bogaty rybostan.  Dominującymi gatunkami są oczywiście "ryby białe", wśród nich przeważa  lin, karp, karaś i płoć, ponadto można złowić również leszcze oraz jazie i sporadycznie amury, których populację staramy się kontrolować ze względu na urokliwą roślinność wodną. Karpie powyżej 10 kg wcale nie są rzadkością, a niektóre amury potrafią przetestować wytrzymałość wędkarskiego sprzętu. Możemy pochwalić się również stosunkowo liczną  populacją drapieżników z których zdecydowanie dominującym jest szczupak oraz sezonowo pstrąg tęczowy, trafia się również ładny okoń (szczególnie zimową porą, łowiony spod lodu) i coraz częściej sandacz. Miłośnicy podwyższonej adrenaliny mogą spróbować  swych sił w zmaganiach z największym drapieżnikiem naszych wód, czyli sumem, którego mamy niewiele, zaledwie kilka sztuk ze względu na niewielki akwen i nie są to wielkie okazy, ale dają sporo emocji. Krąży  legenda, że słynny potwór z Loch Ness przeniósł się do naszego stawu i  porywa całe zaprzęgi razem z końmi ;-), a ostatnio ponoć odgryzł kawałek  wyspy. Czy to prawda, czy tylko legenda? Na to pytanie nie ma  jednoznacznej odpowiedzi ... trzeba sprawdzić samemu, do czego gorąco  zachęcamy.
Poza działalnością stricte wędkarską, staramy się organizować liczne atrakcje dla lokalnej społeczności, szczególny nacisk kładąc na edukację dzieci i młodzieży oraz aktywność seniorów. W  tym celu staramy się utrzymywać teren, którym gospodarujemy tak, aby był on atrakcyjny nie tyllko dla wędkarzy, ale dla wszystkich mieszkańców Chrzanowa. Współpracujemy z lokalnym samorządem realizując wspólne działania między innymi z zakresu ochrony przyrody, zachowania  bioróżnorodności gatunków, propagowania zdrowego stylu życia i  przeciwdziałania uzależnieniom.
Nasze cykliczne imprezy plenerowe cieszą się ogromną popularnością. Poza cyklem zawodów dla dorosłych orgawnizujemy zawody dla najmłodszych z okazji dnia dziecka, jesienne rodzinne zawody wędarskie oraz plenerową imprezę kulinarną pod nazwą Pieczone na Polu.
Wróć do spisu treści