Roślinność - Towarzystwo Wędarskie KOŚCIELEC

  • facebook
  • wattsup
Przejdź do treści
ROŚLINNOŚĆ

w naszym stawie

W stawie i wokół stawu staramy się pielęgnować roślinność w taki sposób, aby zgodnie z naturą, bez specjalnej ingerencji stwarzać dogodne miejsce nie tylko dla ryb, ale również dla owadów i ptaków zamieszkujących nasz akwen.

Lilia wodna - Alba
Nasza rodzima odmiana lilii , posiada piękne białe średniej wielkości kwiaty. W naszym klimacie czuje się idealnie jest najodporniejsza ze wszystkich lilii. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznego podłoża. Lilia wodna biała odmiana Alba kwitnie od czerwca do października, stanowisko słoneczne , głębokość sadzenia od 40cm-do 80cm. Odmiana ta posiada drobniejsze małe kwiaty w porównaniu do pozostałych Lilii.
Alba lilia
Lilia wodna - Attraction
Nymphaea „Attraction” - lilia wodna, grzybień. Jedna z największych i najbardziej niezawodnych czerwonych odmian lilii wodnych. Kwitnie bardzo obficie dużymi karminowoczerwonymi kwiatami. Barwa kwiatów intensyfikuje się wraz z wiekiem rośliny. Zazwyczaj płatki zewnętrzne są jaśniejsze od wewnętrznych.  Odmiana bardzo dobrze nadaje się do dużych stawów – swoimi liśćmi pokryje około 3 m2 powierzchni wody.
Attracion lilia
Grążel żółty
Grążel żółty, bączywie (Nuphar lutea) – gatunek byliny wodnej z rodziny grzybieniowatych. Występuje w niemal całej Europie oraz w środkowej i zachodniej Azji. Grążel ma długie i silnie rozgałęzione kłącze poziomo rosnące w mule dennym. Liście i kwiaty wyrastają z jego wierzchołka. Liście pływające o długim ogonku, skórzaste, owalne o długości ok. 30 cm mają kolor od zielonego do brunatnawego. Kwiaty żółte, duże (średnica 4-6 cm), silnie pachnące (zapach podobny do zapachu jabłek), z licznymi płatkami korony i 5 działkami kielicha. Kwitnie od maja do września, zapylany jest przez muchówki, czasami jest samopylny.
grążel
Lilia wodna - Joey Tomocik
Nymphaea „Joey Tomocik” - lilia wodna, grzybień to stosunkowo młoda odmiana ( z lat 90. XX wieku) o bardzo dużych, jaskrawo żółtych kwiatach wyniesionych nawet do 10 cm ponad powierzchnię wody. Chyba najlepsza żółta. Liście zielone, nakrapiane brązem.
Wybrana na lilię wodną roku 2004 przez amerykańskie towarzystwo International Waterlily & Water Gardening Society.
lilia wodna
Kosaciec niebieski
Kosaciec niebiesi a właściwie Irys syberyjski niebieski ma przepiękny szafirowo-ciemnoniebieski kolor i doskonale nadaje się do obsadzania wodnych zbiorników, na ogródki skalne, podwyższone rabaty oraz jako element naturalnych kompozycji. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Oprócz przepięknych dekoracyjnych szafirowych kwiatów występujących również w kolorze białym i fioletowym. Irys syberyjski wyróżnia się wysokim pokrojem i podłużnymi trawiastymi liśćmi. Ciemnozielone liście zebrane w kępy, które imitują szuwary, wyglądają wyjątkowo efektownie nad wodą.
niebieski kosaciec
Kosaciec żółty
Irys żółty należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) i do grupy kosaćców bezbródkowych. W środowisku naturalnym można go spotkać niemal na całym świecie, w tym w Polsce. kosaciec (Iris pseudacorus) to jedna z najlepszych bylin wykorzystywanych do obsadzania brzegów oczek wodnych, strumyków oraz terenów podmokłych. Przez większość sezonu jest ozdobny z liści, a w maju i czerwcu pokazuje pełnię swojej krasy wykształcając atrakcyjne żółte kwiaty.
żółty kosaciec
Krwawnica pospolita
Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) to bylina z rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Najczęściej można ją spotkać na terenie Europy i Azji, skąd rozprzestrzeniła się na niemal wszystkie pozostałe kontynenty. Roślina dorasta do 50-120 cm wysokości. Tworzy duże kępy szerokości do 45 cm. Łodyga krwawnicy jest gruba, kanciasta w przekroju, szorstko owłosiona i pojedyncza z nielicznymi odgałęzieniami. Krwawnica pospolita kwitnie w lecie – od lipca do września. Wytwarza długie, 30-45 centymetrowe, kłosowate kwiatostany groniaste. Kwiaty są gwiazdkowate, purpurowe (w różnych odcieniach) i mają 2 cm średnicy.
Krwawnica jest rośliną miododajną – wymienia się ją wśród najważniejszych dla zapylaczy.
pospolita krwawnica
Łączeń baldaszkowaty
To bylina o wąskich, ciemnozielonych, wyprostowanych liściach i różowoczerwonych kwiatach zebranych w baldaszki wyrastające na wysokich łodygach do 1 m wysokości. Kwitnienie trwa w zależności od warunków limatycznych od czerwca do września. Jej zapach przypomina gorzkie migdały.  Rośliny tego gatunku są miododajne, mają jadalne kłącza, wykorzystywane są w plecionkarstwie i uprawiane jako rośliny ozdobne.
łączeń
Moczarka kanadyjska
Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis Michx.) – gatunek typowy rodzaju moczarka, należącego do rodziny żabiściekowatych. Jest to bylina zimująca w postaci pączków zimowych powstających późnym latem w formie krótkich, gęsto ulistnionych bocznych pędów oraz w postaci ulistnionych pędów na dnie zbiornika wodnego. Moczarka kanadyjska rośnie w wodach stojących i wolno płynących, rośnie zwykle do głębokości nieco ponad 2 m. Najlepiej rośnie w wodach przezroczystych, żyznych, bogatych w wapń i potas.
moczarka
Lilia wodna - Perry's Orange Sunset
lilia wodna sunset
Obficie kwitnąca, idealna do dużych oczek i stawów. Lilia o dużych  łososiowych kwiatach w niepowtarzalnym, ciepłym pomarańczowym odcieniu.  Liście idealnie okrągłe, od spodu czerwone, lekko nakrapiane. Lilie wodne Perry's Orange Sunset rozwijają się w spokojnej wodzie.
Rdest ziemnowodny
Niezwykle interesująca bylina mogąca, w zależności od miejsca występowania, przybierać dwie różne formy morfologiczne. Liście roślin rosnących pod wodą osadzone są na długich do 10 cm ogonkach, mają kształt przeważnie eliptyczny, a koniec zaokrąglony, również są sztywne, skórzaste, o woskowanej, gładkiej blaszce. Różnią się również łodygi obu form. Forma wodna ma łodygę bardzo długą, do 3 m, raczej nierozgałęzioną, grubą i nagą. witnienie rozpoczyna się początkiem lata i trwa zwyle do jego końca.
rdests ziemnowodny
Rogatek sztywny
rogatek
Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) to kosmopolityczna bylina  występująca w wielu obszarach na całym świecie, w tym w Polsce. Należy  do rodziny rogatkowatych. Rogatek to roślina wyróżniająca się widlasto rozgałęzionymi liśćmi  okółkowo ułożonymi na łodygach. Pędy silnie rozgałęziają się, tworząc  atrakcyjny gąszcz. W dotyku jest szorstka i  chropowata. Te cechy wraz z nietypowym wyglądem sprawiają, że bylina  przypomina nieco... skrzyp polny. W porównaniu z uciążliwym chwastem  osiąga jednak znacznie większe rozmiary – do 100 cm wysokości w  środowisku.
Lilia wodna - Sunny Pink
Duże, gwiaździste, różowo-morelowe kwiaty. Odmiana zdrowa, szybko rosnąca i bardzo obficie kwitnąca. Słodko pachnie, w zapachu wyraźna jest anyżowa nuta. Lilia ta zachwyca swoimi kwiatami których kolor jest trudny do opisania, kwitnie chętnie i bardzo obficie. Kwiaty pełne o około 35 płatkach podobnie jak u lilii tropikalnych wyrastają ponad lustro wody. Ich wielkości dochodzi do 18 cm. Początkowo kwiaty są świecąco różowe, następnie kolor łagodnieje i pojawia się słoneczne serce kwiatu. Latem kolory mogą się zlewać dając odcienie brzoskwiniowe, łososiowe i pomarańczowe.
sunny pink lilia wodna
Tojeść kropkowana
tojeść
Tojeść kropkowana jest znaną byliną o wzniesionym pokroju i wyprostowanych pędach. Kwitnie bardzo obficie latem, zwykle w czerwcu i lipcu. Wtedy to na wyprostowanych pędach pojawiają się masowo żółte kwiaty. Tojeść kropkowana rozrasta się przez podziemne rozłogi, w dobrych warunkach może osiągać pokaźne rozmiary. Zwykle kępy sięgają około 60 cm wysokości i do 80-120 cm średnicy. Kwitnie bardzo długo i obficie od czerwca do sierpnia.
Wróć do spisu treści